Публікації

Показано дописи з січень, 2021

Високовольтна лінія електропередач як внесок у спільну діяльність

Поширеним способом реалізації інвестиційних проектів у галузі енергетики є участь суб’єктів господарювання у спільній діяльності. В українському законодавстві така форма співпраці між інвесторами знайшла своє зовнішнє вираження у підписанні договору «про спільну діяльність».

Заручники тиску води у трубах

У деяких житлових масивах міст з причин недостатнього тиску води у мережах верхні поверхи будинку можуть залишитися без водопостачання та водовідведення.  Для того, щоб унеможливити настання вказаних випадків водоканали та місцеві теплоенерго (теплокомуненерго) розробляють проект для встановлення насосів для підвищення тиску води.  У тих випадках, коли у трубах тиск води більше 1кг/квадратний сантиметр насоси обладнують регулятором «під себе».  Облаштувавши проект, водоканал має ще й підготувати відповідну інфраструктуру у вигляді насосних міні-підстанцій. 

Експлуатаційні витрати чи компенсація зносу?

З метою обслуговування котельні суб’єкти господарювання, а саме теплоенерго (теплопостачальна компанія) та користувач системи опалення (споживач) укладають договори 2-ох видів:  договори на відшкодування експлуатаційних витрат;  договори на компенсацію зносу обладнання.  Якщо у першому випадку експлуатаційними витратами вважаються витрати, що пов’язані з утримання нерухомого майна і які можливо стягнути на підставі цивільного законодавства, то з договорами на компенсацію зносу обладнання, наприклад, витрати на обслуговування котельні дещо складніше.  Незважаючи на те, що суму компенсації зносу обладнання сторони можуть погодити та обчислити з розрахунку на календарний місяць рівними частинами, то взимку, при ліквідації аварійних ситуацій, коли необхідно збільшити вартість компенсації на суму місячного платежу, інший контрагент може відмовитись сплачувати з огляду на те, що сума компенсації зносу не може бути збільшена, адже вона не розподілена окремо на опалювальні, ...

Як не платити постачальнику за тепло-досвід бюджетників

Деякими відділами освіти Управлінь молоді та спорту районних державних адміністрацій, в інтересах підпорядкованих їм шкіл, укладаються з теплопостачальними компаніями переважно два договори:  договір про передачу у господарське відання шкільних котелень теплопостачальній організацій;  договір на постачання теплової енергії у заклади освіти.  Зазвичай у першому договорі в обов’язки тепловиків «прописується» ведення балансового (бухгалтерського) обліку по котельнях, а по закінченню терміну дії договору теплопостачальна компанія (теплоенерго) зобов’язана повернути шкільні котельні відділу освіти. 

Діджиталізація при відборі та закачуванні газу

Адміністрування процесу передачі газу забезпечується оператором газосховища за умови, що між оптовим продавцем та оптовим покупцем газу укладено договори на купівлю-продаж газу та підписано акти прийому-передачі при його відборі.  Обсяги газу, які зазначені у вказаних актах дають можливість оператору газосховища адмініструвати заявку замовника (покупця газу) на розподіл потужностей. 

Інвестиційна угода чи безпрецедентне здирництво?

Розвиток енергоефективних заходів неможливий без реалізації проектів з альтернативної енергетики на місцях.  Старт проекту зазвичай надають міські та сільські голови (селищні, голови ОТГ), підписуючи з енергетичними компаніями документи про наміри, до яких відносять меморандуми про взаєморозуміння або протоколи про співпрацю.

Балансоутримувач-невидимка або як сховати комунальне підприємство

Поширеною в Україні є ситуація, коли на припаркований на вулицях міст автомобіль падає всохле дерево, яке завдає транспортному засобу непоправної шкоди. Причин буває багато, однак стихійними інцидентами, ці події, на жаль, не обмежуються. 

Безсилий аудит або де місто втрачає кошти?

У столиці комунальні підприємства, діяльність яких пов’язана із зеленим будівництвом та експлуатацією зелених насадженнях укладають типові договори підряду по реконструкції паркових зон.  Одним із пунктів таких договорів є умова проте, що у випадку проведення інспекційних заходів Державною фінансовою інспекцією (Держаудитcлужбою), державним підприємством «Укрдержбудекспертиза» або виявлення порушення комісією, яка створена замовником та підрядником спільно, а також у випадку встановлення порушення іншими органами державної влади та місцевого самоврядування, які наділені контролюючими повноваженнями, то підрядник протягом 14 календарних днів, які рахуються з моменту одержання вимоги замовника, компенсує вартість робіт та обсяг завищених матеріалів замовнику. 

Як законно залишити хімічний завод без електрики?

На балансі хімічних заводів з-поміж їх виробничих потужностей обліковуються повітряні лінії електропередач або електричні підстанції. До вказаних ліній або підстанцій технологічно приєднуються електричні мережі інших суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана із обслуговуванням електричних мереж.  Зрозуміло, що заводу необхідно купувати електричну енергію та транспортувати її до межі балансової належності. Беручи до уваги, що частина мереж знаходиться у його власності, він звертається з пропозицією до найближчого оператора системи розподілу з проханням укласти договір на спільне використання електричних мереж.

Як місто воює за інженерні мережі?

До 1 січня 2020 року місцева влада із забудовниками укладала інвестиційні договори на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Такі договори відомі у народі як «договори пайової участі».  У зв’язку із законодавчими змінами протягом 2020 року ставки на сплату пайової участі для забудовників місцеві ради почали знижувати, а з 2021 року дане зобов’язане для них скасоване Верховною Радою України на підставі прийнятого Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо стимулювання інвестиційної діяльності».

Пересунути контейнерний майданчик або як посудитися за сміттєвий бачок?

Сусідство багатоквартирного будинку з торговою мережею не завжди призводить до злагоди та взаємних порозумінь, особливо, коли виникають питання щодо розміщення контейнерів для вивозу твердих побутових відходів.  Іноді сторони конфлікту, не дочекавшись врегулювання спору, фізично пересовують контейнер один одному. Зрозуміло, що неприємний запах породжує скарги та судові позови, адже торгівельна мережа потенційно може понести комерційні втрати внаслідок зменшення кількості відвідувачів магазину, а мешканці будинку будуть страждати від нестерпного смороду.

Як порахувати пару? Математика від теплокомуненерго

За договором постачання пари теплова енергія подається на потреби опалення, вентиляції та гаряче водопостачання.  У таких договорах теплокомуненерго розраховує абоненту кількість поставленої пари за формулою: Q рік = кількість гігакалорій (Гкал/год).  У випадку приєднання теплового навантаженням розрахунок по формулі залишається тим самим лише із відмінністю у кількості Гкал/год. 

Як позбавити оператора газорозподільчих мереж доступу до ринку

Оператори газорозподільчих мереж (ГРМ) та Оператор газотранспортної системи (ГТС) у питаннях добового балансування та транспортування газу взаємодіють через засоби електронної комунікації.  Електронним майданчиком для обміну інформацією між такими операторами є платформа, функціонування якої забезпечується оператором ГТС. Адміністрування платформи оператором ГТС в силу Постанови НКРЄ КП є «добровільно-примусовою» дією оператора для всіх учасників ринку природнього газу. 

Коли закон сильніший за договір

Проблеми, які пов’язані із кризою платежів на ринку електричної енергії не могли об’єктивно бути вирішені за столом переговорів.  Суб’єкт господарювання, який не отримав кошти за відпущену електричну енергію державному підприємству «Енергоринок» просто був вимушений звертатися до суду не тільки, щоб повернути кошти, але й стягнути пеню за час їх користування, інфляційні втрати та штрафи. 

Плата за паркомісця або історія "народження" боргу

Купуючи квартиру у будинку з підземним паркінгом, споживач сплачує за паркомісце разом з вартістю квартири або за окремим договором його купівлі-продажу.  У будь-якому випадку, вартість за обслуговування паркінгу нараховується управлінською компанією споживачеві у розрізі витрат на утримання будинку та прибудинкової території. У такому разі не важливо, чи є у споживача авто, чи його немає.