Видати технічні умови, а потім їх скасувати
Процес під’єднання до міських мереж водопостачання та водовідведення складається з таких етапів:
- укладення договору на одержання технічних умов;
- узгодження меж землекористування;
- cплата дольової частки на розвиток водопровідно-каналізаційного господарства;
- отримання акту на врізку у мережу;
- погодження проекту водомірного вузла;
- отримання паспорта водного господарства.
Із прийняттям Правил користування системи централізованого комунального господарства та водовідведення в населених пунктах, які затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року оформлення порядку приєднання зазнало змін в частині «документального» доступу, однак технічна складова приєднання все ще зберігає описані вище етапи.
Для приєднання до мереж замовник подає заяву, опитувальний лист, ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки, а також графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж та схематичним зображенням місць приєднання.
Заява на приєднання розглядається місцевим водоканалом протягом 10 днів, де останній перевіряє:
- умови для проектування вводу (місце під’єднання);
- пропускну спроможність мереж систем водовідведення;
- місце розташування водомірного вузла;
- вимоги до облаштування проміжного резервуара, а також до насосів-підвищувачів тиску.
Виконання вищезазначених формальностей забезпечує «юридичне зелене світло» на здійснення врізки до муніципальних водопровідних мереж.
Здавалося, що одержати технічні умови і приєднатися до міських мереж з водопостачання та водовідведення не призводить жодних неприємних «несподіванок», але у практиці трапляються випадки, коли водоканали прагнуть «відмотати ситуацію назад» і скасувати технічні умови на приєднання до мереж.
Слід зазначити, що інколи водоканали це роблять в односторонньому порядку та без жодного обговорення із колишнім їхнім замовником, а лише інформують його про це листом.
Причин та приводів для скасування водоканалом виданих технічних умов на приєднання до мереж є безліч. Найпоширенішими з-поміж них є:
- перевищено ліміти на водокористування;
- транзитні лінії водопостачання прокладені через підвали будинків;
- наявні сумніви у законності погодження посадовими особами водоканалу проекту водомірного вузла та паспорта водного господарства;
- зміна схеми водопостачання веде до отримання нових технічних умов.
Варто зауважити, що під маркою «скасування виданих технічних умов» водоканал планує припинити надавати послуги з водовідведення.
Як захисти свої права?
Заподіяння майнових втрат або збитків внаслідок припинення водопостачання, або запобігання припиненню водопостачання варто розглядати під кутом договірних та недоговірних зобов’язань, адже абонент користується послугами із забору води з водопроводу та здійснює скид стічних вод у каналізацію.
Тим часом cкасування технічних умов радше cтане мотивацією для позову або поясненням щодо причинно-наслідкового зв’язку між їх відсутністю через скасування водоканалом і до шкоди, яку одержав власник нерухомого майна або власник бізнесу.
З позицій судової практики скасування технічних умов на приєднання до мереж жодним чином не вплине на права та обов’язки сторін за договором, адже подія з приєднання вже відбулася, а одержання технічних умов було тільки передумовою (проміжним етапом) для укладення договору з водоканалом.
Коли підписаний між сторонами договір, технічні умови втрачають свій сенс, оскільки виконання приєднання вичерпало дію технічних умов. Будь-яке визнання недійсними технічних умов, за наявності підписаного договору з водоканалом, також не породжує жодних правових наслідків.